★ Oliwa, Gdańsk - wolne miasto gdańsk w kulturze ..

                                     

★ Oliwa (Gdańsk)

Oliwa – dzielnica Gdańska, graniczy na północy morza Bałtyckiego.

Po raz pierwszy wspomniano w 1186 roku. Na przestrzeni wieków to była wieś, klasztor opactwa cystersów. Z 1874 była miastem, a od 1926 - dzielnicy Gdańska. W obecnych granicach administracyjnych Wschodu z Przymorzem małych i żabianka, z północy Sopot i od południa z dzielnicami Strzyża, VII dwór i Brestovo z od północnego-zachodu z Matarnia i Osowa. Jest on otoczony wzgórzami morenowymi lasami Oliwskimi, tworząc trójmiejskiego parku krajobrazowego. Dziedzinie ropy naftowej, głównie odwodniony przez torrent Oliwskiego i jej dopływów.

                                     

1. Etymologia nazwy. (Etymology of the name)

Istnieją dwie hipotezy na temat pochodzenia nazwy. Pierwszy z nich niedawno przedstawili na polskich lingwistów wskazuje Oławę – hipotetyczne i niewystępującą w każdym ze źródeł nazwa słowiańska, przechodząc przez przepływ oleju. Po drugie, na przestrzeni wieków istnienia klasztoru Oliwa pochodzi tylko jego pochodzenia z drzewa oliwnego, łac.: Oliwa – postać biblijna, do którego się odnoszą cystersów dając nazwę klasztoru i miasta. Bezspornym jest fakt, że po raz pierwszy nazwa w formie Oliwa nazywa dokument 1188.

                                     

2. Historia Oliwy Z Oliwek. (The History Of Olive Oil)

Nie wiadomo, kiedy został stworzony z oliwek, choć badania archeologiczne wskazują, że osadnictwo w tych miejscach już w bardzo wczesnym okresie epoki żelaza, i tradycji cysterska nic nie dał i inne źródło wspomina o istniejących w oliwie z oliwek siedziba książąt pomorza.

Znaleziony został na cmentarzu z grobów rzymskich czasach u podnóża wzgórza, kolumny i dzielnicy VII dworu.

Pierwsze wzmianki o oliwie z oliwek, do założenia klasztoru cystersów w 1186 roku. Mnisi byli z książąt pomorskich Sambor i akt darowizny od 18 marca 1188 liczba osiedli, w tym oliwa z oliwek, która od wieków była wieś klasztoru, a jego historia wiąże się bezpośrednio z historią klasztoru cystersów. Początkowo Konwencja liczyła tylko 12 mnichów. Dlatego powstał tylko romańska kaplica i drewnianych budynków mieszkalnych. W pierwszej połowie XIII wieku, oratorium dostosowana na ołtarz, dodane kaplica, został zbudowany Transept i głównego ciała-Kościoła.

 • 1433 – inwazja husytów.
 • 1656 – szwedzkiego najazdu.
 • 2. połowy XIV wieku – odbudowy klasztoru i Kościoła w stylu gotyckim.
 • 1626 – szwedzkiego najazdu.
 • 1246, 1247, 1252 – atak krzyżowców.
 • 1308 – najazd Brandenburgii.
 • 1279 – Polana wsi, wzdłuż obecnej ulicy Polanie, został wymieniony w dokumencie.
 • W XIV wieku obok klasztoru cystersów pojawiły się cegły, na miejscu wcześniejszego drewnianego, trójnawową kościół Św. Jakuba.
 • 1591-1593 – odbudowa kościoła parafialnego w dwunawowej.
 • 3 maja 1660 – pokój Oliwskiego koniec potopu szwedzkiego.
 • 1350 – pożar w klasztorze i Kościele.
 • 1224 1226? 1234 i 1236? – ataki Prus.
 • 1577 – zniszczenie ropy naftowej w kościele parafialnym przez miejscowych żołnierzy.
 • 28 listopada 1627 – bitwa pod oliwą z oliwek.

Około 1660 roku został zbudowany, pokryty wysokim czterospadowym dachem jedno-historia szpitala Św. Łazarza został zburzony w lutym 1963 roku. Do jego budowy zostały wykorzystane cegieł uzyskanych z rozbiórki poprzedniego pracy w domu, który stał w tym miejscu od czasów późnego średniowiecza.

Ulice otworzyło w ciągu wielu wieków był głównym sposobem dźwigniowy Gdańsk, krzyczeć, oliwa z oliwek. W XVII wieku na zachodniej stronie drogi, posadowiono ośmiu rezydencje zamożnych obywateli Gdańsk: na podwórko, drugi dziedziniec, trzeci dziedziniec dworku I., ul. W vi dwór w VII, VIII i dziedziniec.

Strumień Оливски, posiadające znaczną ilość wody, to było w przeszłości, dobrze obsługiwany poprzez wykorzystanie energii spadku. Na swojej drodze, aż prawie do ujścia, zbudowali szereg urządzeń, z których najbardziej znane są młyny i old Forge wodna w oliwie z oliwek.

Pod koniec XVII wieku został utworzony w klasycznym stylu dworku Ernsttal ulicy Bytowskiej 1 został rozbudowany w xix i xx wieku.

9 1697 listopada miały miejsce ataki na oddziały lojalne Augustowi II, który kazał francuski książę Conti, aby opuścić swoje mieszkanie w oliwie z oliwek i ostatecznego wycofania z Republiki.

W 1709 roku Gdańsk został zaatakowany przez skażeniem. Pacjenci początkowo próbowali ją leczyć, ale tam było tak dużo, że brakowało miejsca. Ten czas nazywa się dom od ognia, gdy dom Bramnym zrobił szpitala dla mieszkańców. W latach 1709-1710 podczas epidemii zmarło prawie jedna czwarta ludności oliwy z oliwek.

W latach 1733-1734 oliwy z oliwek został uszkodzony w czasie wojny sukcesyjnej. Około 1760 roku został wybudowany dom na ulicy Opackiej 12, przeznaczone dla ogrodnika Kazimierza Dębińskiego, który jest przeznaczony w szczególności, w południowo-zachodniej części park Oliwski. Dwór został przebudowany w następujących ogrodnik – George Saltzmanna, tzw. mienia Saltzmanna.

W rezultacie, cięcie polski, oliwa z oliwek, około 70 budynków, w 1772 roku w państwie pruskim. Pruskie władze skonfiskowały cały majątek zakonu cystersów, tylko oliwskiemu uznając wynagrodzenia i klasztor uszkodzenia. Oliwa z oliwek składała się wtedy głównie z budynków na starym rynku i St Oliwskim Kwietnej. Powstał sołectwo Oliwskiego. Do połowy xix wieku, oliwy z oliwek nie było żadnego pojęcia, podczas gdy rozdział prowadzonych przez Radę.

W 1794 roku przybył w oleju ogrodnik Jan Jerzy Saltzmann.

W 1798 roku na rozkaz opata klasztoru w Oliwie komendatariusza Karl von Гогенцоллерн-Хехинген na szczycie wzgórza pawilon kolumny został stworzony komentarz, który w 1882 roku została wymieniona na kamienną wieżę z wieży konstrukcji z żelaza.

Z 1804 mieszkanie Oliwa Солтыс stał dom Bramny długie duże bramy opactwa.

W 1807 oliwę została zajęta przez wojska Napoleona, że klasztor dał szpitalu. Olive była w granicach wolnego miasta Gdańska w praktyce do 1813 roku, kiedy ropa wprowadzone wojska rosyjskie. Podczas oblężenia Gdańska w 1813 r. rosjanie, w oliwie został założony w rosyjskim szpitalu.

W 1815 oliwy z oliwek, wraz z Gdańskiem, został ponownie przyłączony do królestwa Prus. Okres względnego spokoju i duży napływ ludności z regionu i Gdańsk.

W 1822 roku droga została wybudowana droga łącząca Gdańsk z oliwą z oliwek. W pierwszej połowie XIX w. pojawiły się osady jakości. Taka struktura zaczęła kształtować się wzdłuż ulicy i polany ulica Rybińskiego.

W 1831 r. został ostatecznie zniesiony opactwa cystersów. Kościół klasztorny stał się kościół katolicki i istniejący kościół parafialny Św. Jakuba zostało umieszczone w eksploatacji miejska ewangelickiej. Parafia adres: pracach zawarte są jego osiągnięcia dziedzinie dziesiątki miasta, w szczególności: Sopot, krzyczeć st, Nowy Port i Ranaivo.

W 1832 roku został zamknięty i nieistniejących obecnie na cmentarzu, kościół St. James. W 1832 roku założono cmentarz, która doprowadziła do obecnego Oliwskiemu Cmentarzowi.

W 1832 roku został przywrócony wnętrze domu Bramnego. Budynek, który kierował starosta zażądał opraw dla celów administracyjnych. W 1852 roku Zarząd został stworzony, reprezentujący oliwa z oliwek. Pierwsza ropa Voight został mianowany Gustaw Somalijski 1852.

W 1864 roku firma Til, Goldweid UND Hadlich uruchomiła linię jazda omnibusów, łączącej Gdańsk z oliwą z oliwek i Sopot.

W oleju 1864, związane z ziemi wyczyszczenie i doliny Schwabego, że jest częścią dzisiejszej dolinie radości. W 1907 roku zostało przyłączone do ropy miasto Jelitkowo i osiedli: Żabiankę i "кузнечной warsztacie Konrad" w dzisiejszych Pomorza.

W 1867 roku rozpoczęła się budowa nowej drogi oliwy z oliwek wszystkim za dzisiaj las Osowej. Siedzisko.

W 1870 roku został zbudowany kolejowa komunikacja z Gdańskiem i Koszalinem. Dworzec kolejowy Gdańsk-Oliwa został zbudowany i otwarty w 1870 roku. Po tym ropy naftowej, z kolei, konkurencja z koleją, a nie ciągłej linii omnibusów. Omnibusy pierwszy sposób, aż w końcu cała linia została zlikwidowana.

W 1870 roku powstała fabryka mydła Al. 535-537 Грюнвальдская, który w dalszym ciągu pełni funkcję zajezdni tramwajowej.

21 czerwca 1873 roku została uruchomiona pierwsza linia tramwaju konnego w Gdańsku, łącząc oliwę z oliwek za pomocą krzyku w Gdańsk. Przedsiębiorstwo Deutsche Gesellschaft Pferdeeisenbahn, który był właścicielem linii, w 1879 szyny zdemontowało na odcinku od Uresa z oliwą z oliwek, z powodu niskiej rentowności.

Opracowanie naftowych szybkiego oddania do użytku dworca kolejowego i przystanku tramwajowego. W 1874 oliwa z oliwek otrzymało prawa miejskie i stał się urząd miasta, gdzie pierwszym kierownikiem był Jerzy Czachowski. W momencie wybrukowano pierwsza ulica – ul. Rybińskiego. W 1875 roku powstał pierwszy chodnik w oliwie z oliwek. W 1878 roku droga była droga w Jelitkowo Pomorską, a w 1879 częścią cystersów ul. Bramnego z domu do Kościoła. Мьюз zlikwidowanej linii tramwajowej koni mechanicznych, został przyjęty na areszt włóczęgów i żebraków. Na Polankach każde spożycie paszy krzyczeć i oliwa z oliwek.

U podnóża studia na skrzyżowaniu ulic Opackiej i budynek w neo-gotyckim rezydencji, wybudowany na miejscu dawnego dworu otwarty Totenhof był hotel Karlshof.

W 1889 roku, jedna z trzech кульминациях kolumny winda został zbudowany kamienny pomnik w pamięci Pruskiej Luizę, która jest symbolem walki niemców przeciwko agresji Napoleona.

Pod koniec XIX wieku, został zbudowany w północnej części Polanek, ul. Rybińskiego i ulica obrońców Westerplatte. Zaczęły pojawiać się domy na wschodniej stronie ulicy Czornowoła.

Królewskiej telegraf biura zaczęli instalować komórkowe w Gdańsku i oliwa z oliwek. Oddany do użytku drugi Kolejowej na odcinku od Gdańska do Sopotu.

Budowę linii tramwaju elektrycznego w gdańsku na Wrzeszczu – linia nr 2, 1901, i druga linia – linia nr 10 1908, w Jelitkowo przyczyniło się do dalszej rozbudowy oliwy z oliwek, głównie na południu. Obie linie były obsługiwane przez maszyny, druk dwustronny, bez pętli. Linie nie były ze sobą powiązane. Linia Wrzeszcz rozpoczęła się przed głównym wejściem do parku oliwa. Linia do Jelitkowo rozpoczęła się z domu Bramnym.

W 1904 roku została zbudowana szkoła ewangelicka ulicy Opackiej 7, tak zwana Czerwona szkoła w szkole został opracowany w 1930 roku. W 1907 roku został utworzony adres: PL Gasanstalt gazownia, na wschodniej stronie torów kolejowych.

W 1907 olej wchodzi dzisiejsze Jelitkowo, Przymorze i Żabianki.

W 1909 zbudował nowy dom, łaźnia parowa i Molo w gdańsku na jelitkowie. W 1910 r. zbudowano ratusz miejski, na skrzyżowaniu ulic Rybińskiego i arthur schopenhauer, dziś nie istniejący, który został przeniesiony z domu Bramnego siedziby władz gminy. W 1911 roku, ropy doprowadziły do bieżącej wody, choć było w 1921 kanalizacji. W 1911 roku założył katolicką szkołę w Sankt-cysterski 13, tak zwana biała instytucją z wyjątkowy zegarek firmy strona Red Korfhage. W 1912 roku założył w park Oliwski i ogród Botaniczny. 6 sierpnia 1913 roku oddano do użytku budynek szkoły przy ulicy rozliczania obecnie 130, budynek liceum w Gdańsku. Stworzony na pensjonaty i hotele, zbudowany w 1915 roku, hotel Deutscher Hof posiada 33 pokoi z 80 miejscami noclegowymi po 1945 przychodnie, w 2016 roku planuje się modernizację hotelu, Hotel oferuje 100 pokoje, w końcu dom został zburzony i odbudowany w jego obecnej formie. Na ulicy Liczmańskiego został utworzony ośrodek sportowy. W południowej części oliwy z oliwek przekroczył natury podmiejskich kompleksu stacji.

Budowa w 1914 roku linii kolejowej Gdańsk Wrzeszcz – stara piła, ostatecznie ustalili południową granicę oliwy z oliwek.

Po wybuchu i wojny światowej, dla celów szpitale, zostały dostosowane, w szczególności, I. Dwór bernarda pod Pachołkiem zbudowany w 1912 roku, hotele Oliwskiego, dom zdrojowy. W tym samym czasie, szef gminy został mianowany burmistrzem.

Granice, utworzone na mocy decyzji traktatu wersalskiego 1919 r., weszła w życie w 1920-wolne miasto pokryte oliwą z oliwek.

W 1920 roku została zakończona, a budowa rozpoczęła się w 1900 Ewangelicznej, Neo-gotyckiego kościoła pojednania obecnie – to święty matki Bożej królowej korony polskiej, w 1945 roku, w niewoli do Цистерцианцам.

20 lat. przyniósł dalszy wzrost ropy naftowej, w tym przedsiębiorstw przemysłowych. Powstał, w szczególności: fabryka farb i lakierów "Daol", fabryka czekolady "anglas" dziś tam budują fabryki i pokarmy roślinne "dr Эткер" w 1922 roku, obecnie funkcjonuje pod starą nazwą.

W 1921 roku burmistrz ropy naftowej był Herbert Creutzburg. Zamierzał otworzyć w Pałacu opatów szablon casino w Sopocie. Spowodowało adresem ruiny: PL pieniędzy straty gospodarcze wyniosły 400 000 guldenów. Straty zbieg okoliczności Gdańsk 1 lipca 1926 roku, decyzją rady miejskiej z dnia 4 listopada 1925, oliwa stała dzielnica miasta, mimo prób wyłączyć po ii wojnie światowej.

W 1922 roku kościół Oliwskiego stał się siedzibą biskupa Edwarda O Rourke – pierwszy administrator apostolski wolne miasto Gdańsk, a następnie pierwszy prosty, została założona w 1925 roku diecezji Gdańskiej.

W 1924 roku Senat UM jeszcze oliwa z oliwek, godło, przedstawiające drzewa oliwnego z tarczą z herbem Gdańska.

24 października 1926 roku, został poświęcony w kaplicy w gdańsku na jelitkowie.

W 1927 roku w Pałacu opatów został stworzony museum, Narodowe muzeum etnologii Danziger historii. Dyrektorem muzeum został mianowany Erich Keyser.

W 1932 roku, w pobliżu Doliny radości została wybudowana skocznia narciarska.

W 1939 roku, w oliwie z oliwek są trzy filmy: Park-popularnej w dzisiejszym El. Nazywa 521, i Roxy na ulicy Rybińskiego 11.

W 1939 roku na placu przed katedrą leżał na granitowych płytach.

1 września 1939 roku rozpoczęła się ii wojna światowa. Wolne miasto Gdańsk, w tym oliwy z oliwek i polskie Pomorze, zostały włączone w skład III Rzeszy, jako część Rzeszy, Gdańsk-Prusy Zachodnie. Biała szkoła-szpital dla niemieckich żołnierzy. W marcu 1945 roku, operacja померанского spitz, 2 front Białoruski porusza się przez Gdańsk, oliwa z oliwek, olej z północy i Zachodu. W drugiej połowie dnia 23 marca 1945 r. niemieccy saperzy wysadzili w powietrze wieże na Pachołku z powodu strachu, używając go jako punkt obserwacyjny armii Czerwonej na polu bitwy na terenie miasta. 23 marca był zajęty wzgórze Oliwskiego, który rozpoczął się bezpośredni ostrzał miasta. Oliva był zajęty, z drobnych uszkodzeń, wojska radzieckie 25 marca 1945 roku, wraz z tamtejszego, wrócił do Polski. Rosyjscy żołnierze podpalili kilka budynków po oliwy z oliwek. Po rosyjskiej inwazji zostały spalone, nieodbudowany później, dom zdrojowy Oliwa spa-dom na ulicy-Подхаляньски. W szpitalu Świętego Łazarza byli ranni niemieccy żołnierze, którzy zginęli na 25 marca. Olive była samodzielną jednostką administracyjną na prawach miasta, ale wkrótce został odbudowany w Gdańsku.

Roxy był pierwszym kinem w powojennym Gdańsku, przemianowany w kino "Polonia". Pierwszy koncert odbył się 6 lipca 1945 roku. Później nazwa została zmieniona na delfina. Kino tymczasowo zamknięty.

Została uruchomiona linia autobusowa, łącząca Gdańsk i Gdynia z przystankiem w oliwie z oliwek. Do końca 1946 roku została uruchomiona linia tramwajowa z oliwą z oliwek do linii Jelitkowo nr 4 do Gdańska, linia nr 2 i pojawiają się linie z oliwy do Sopotu linia nr 7. W 1948 roku w pobliżu Saint-Grunwald zbudował pętli tramwaj został przebudowany w 1963 roku.

W 1947 roku powstał Społeczny szkoła podstawowa nr 35, od 1950 roku, w mieście Sankt Veit Штосс 23 w budynku przedwojennej budowy domu dla nauczycieli języka niemieckiego na emeryturze, w 1968 roku przeniósł się do nowego budynku przy ul. Wąsowicza 30.

W 1951 roku został oddany do użytku przystanek napowietrznych Gdańsk równoramienny, którego prawdziwe nazwisko uniwersytetu w Gdańsku, Gdańsk.

1 maja 1954 roku został otwarty Oliwskiego zoo.

W 1955 roku, 100. w rocznicę śmierci został ustawiony pomnik Adama Mickiewicza w park Oliwski, park został nazwany na jego cześć.

26 kwietnia 1957, stwierdzono ogłoszenie o rozpoczęciu rekrutacji do episkopatu seminarium z siedzibą w Gdańsku Oliwie, i w ten sposób był erygowane. Obecnie funkcjonuje pod nazwą Gdańsk seminarium duchownego.

W 1957 roku, ropa została przeniesiona do technikum kultury fizycznej, który został stworzony na nauce nauczycieli wychowania fizycznego, a 12 lat później, Wyższa szkoła wychowania fizycznego, przemianowany w 1981 roku w akademii wychowania fizycznego. Obecnie pracuje w Akademii imienia wychowania fizycznego i sportu.

Na początku lat 60-tych. został przedłużony ul. Грюнвальдская, a w 1963 roku rozebrano zabytkowy szpital św. Łazarza 1660.

Otwarty w 1967 roku w parku zabytki Mściwoja Oliwskiego II i Świętopełk II Wielki.

16 grudnia 1972 roku i został oddany do użytku hala Olivia.

Po utworzeniu uniwersytet Gdański sanskr. HS powinien na początku lat siedemdziesiątych w oliwie z oliwek jest dwa nowe budynki dla wydziału humanistycznego i wydziału matematyki i fizyki, został wkrótce zbudowany urząd rektora, domy studenckie, hotel asystencki i jadalnia, która leży w sercu kampusu.

Po zakończeniu budowy w latach 70-tych. XX wieku nowe osiedle, tam był przystanek SKM Gdańsk żabianka, którego prawdziwe nazwisko jest formą stacji żabianka Gdańsk St-Afcis.

W 1977 roku z okazji 350. rocznica bitwy ropy naftowej zostały otwarte dwie tablice pamiątkowe: na ścianie Pałacu opatów i na cokole pomnika Królowej Luizy w kolumnie wzgórza.

Dwa razy w czasie swojego pobytu w Gdańsku w czerwcu 1987 roku i w czerwcu 1999 roku, Jan Paweł II mieszkał w specjalnie przygotowanej mieszkanie w pobliżu katedry duomo kościele.

Regionalne centrum Gdańska i telewizji Polskiej TVP Gdańsku 18 grudnia 1996 roku rozpoczął nadawanie programów telewizyjnych ze studia w "Oliwa", znajdującym się przy ul. Józefa Czyżewski 42 już w 1987 roku poprzednim Resort Vieste przeniosła się część usług technicznych.

XXI wieku, oliwa z oliwek, olej otwarcie nowego budynku wydziału prawa i administracji UG i planuje dalszą rozbudowę kampusu uniwersyteckiego.

W 2005 roku została zakończona miejscowości Veit Штосс, St. Veit Штосс 3 budynki wielorodzinne z garażem podziemnym garażu.

14 kwietnia 2008 r. w trakcie spotkania z mieszkańcami w sali gimnazjum nr 23 w oliwie z oliwek, grupy inicjatywnej do kadencji Rady osiedla w oliwie z oliwek "oliwie z oliwek rady", przeprowadzonego wśród najbardziej znanego mieszkańca dzielnicy prezydent Lech Wałęsa "Oliwskim paszport".

Od 2011 roku fundacja "organizacji społeczności Gdańsku "festiwal oliwy z oliwek–Viva Oliva".

17 czerwca 2016 z V LO w Gdańsku odbyło się uroczyste posiedzenie Rady miasta Gdańska z okazji 90-lecia włączenia ropy naftowej w Gdańsku.

W 2017 zamknięte funkcjonuje najdłuższa w historii miasta "bar mleczny" Al. Грюнвальдская 503 – pracował z 1950 roku. W tym samym roku rozpoczął "Oliwskiego urzędzie miasta kultury".

12 września skwerowi 2018 położony jest na skrzyżowaniu Жаромски, Grottgera i Veit Штосс została nazwana Irina Jarockiej.

W 2019 roku ma się zakończyć trwający od 2009 roku, budowa kompleksu biurowego alchemii. Zaczęli z kolei, budowa 14-piętrowego budynku biurowego Skanska fala 48 tysięcy. metrów kwadratowych. pomieszczenie biurowe w postaci dwóch 55-metrowe wieże, połączone przeszklonym łącznikiem między trzecim a dziewiątym piętrze, dwupoziomowy podziemny parking na 330 miejsc parkingowych i 400 rowerów.

Ludność:

 • 1772 – ok. 500 mieszkańców.
 • 1900 – 6471 mieszkańców.
 • 1924 – prawie 14 000 mieszkańców.
 • 1905 – ponad 7500 mieszkańców.
 • 2004 – powiat 19 824 mieszkańców 94.6 tys. AB. w granicach 1926 r.
 • 1908 – ponad 10 000 mieszkańców.
 • 1874 – ok. 3000 mieszkańców.
 • 1918 – ka. 11 000 mieszkańców.
 • 1890 – ponad 4000 mieszkańców.
 • 1860 – ok. 2000 mieszkańców.
                                     

3. Zabytki i atrakcje turystyczne. (Attractions and interesting places)

 • Zespół miasta starego oleju z zespołem Oliwski potok.
 • Międzynarodowych festiwali muzyki organowej odbywają się corocznie, począwszy od 1958 latem w katedralnym kościele.
 • Archikatedra Oliwska. (Oliwa Cathedral)
 • Pałac opatów. (Abbots Palace)
 • Park im. Adam Mickiewicz.
 • Ogród botaniczny z alpejskiego ogrodem i oranżerią z palmami.
 • Kościół Świętego Jakuba. (St. Jamess Church)
 • Cmentarz Oliwskiego. (Cemetery Oliwa)
 • Przydrożna kaplica z 1766. z figurami matki Boskiej i Świętego Jana z odrobiną fantazji, ul. Грюнвальдская 517 stara kapliczka Przydrożna w Gdańsku.
 • Wieża widokowa na szczycie kolumny od 100.8 m nad poziomem morza. M. i pomnik bitwy ropy, również z widokiem na morze na pobliskim wzgórzu.
 • Lasu Oliwskiego. (Forests Oliwa)
 • Głazy: diabelski kamień i kamień osoba.
 • Wille w hotelu tannenheim ogród, ul. Грюнвальдская 529.
 • Dwór, ulica Bytowska 4 obecnie Dwór Оливски.
 • Polski Dom, Stary Oliwskiego Rynek 8.
 • Dom, ulica obrońców Westerplatte 37.
 • Spichlerz. (The barn)
 • Old Forge-Hill i młyn nad Oliwskim transmisja na żywo.
 • Dom z 1876 na ulicy Kwietnej 23, wejście 2016.
 • Gdański Ogród Zoologiczny. (Gdański Hotel Na Mapie)
 • Rezerwy: wąwóz Huzarów i Źródliska w dolinie wigilię.
 • Ludolfino.
 • Dom Bramny, zwany także Dom zarazy dawno, duże bramy opactwa.
 • Produkcja młyn IX Jelitkowskim, ul. Spacerowa 18.
 • Zespół podwórku Przymorze, ul. Pomorska 68.
 • Gdańsk. (Gdansk)
 • Dwór, ul. Bytowska 1.
 • Dom, ulica Bytowska 2.
 • Dom, ulica obrońców Westerplatte 35.
 • Fabryka mydła, ul. Грюнвальдская 535-537.
 • Stabilny opacka. (Stable opacka)
 • Nieruchomości na Polankach. (Property for Polankach)
 • Marta willa z ogrodem, Ceynowy w. Św. 6 do 1939 roku w domu dyrektora poczty Polskiej.
 • Dom, ulica obrońców Westerplatte 13.
 • Ul. Opacka dom. 15.


                                     

3.1. Zabytki i atrakcje turystyczne. Pomniki przyrody. (Monuments of nature)

Dzielnicy 61 pomniki przyrody: 43 pojedyncze drzewa, grupy drzew, 12, 1-Park Avenue, 4 głazy i 1 powierzchnia pozycja pasożytniczych oferujemy przejścia torfowisku. Jest to największa ilość zabytków, wśród lokalnych obszarów.

                                     

3.2. Zabytki i atrakcje turystyczne. Muzea. (Museums)

 • Biuro sztuki współczesnej w Gdańsku Oliwie, ul 15A cysterski opat Pałac.
 • Muzeum narodowe w Gdańsku.
 • Muzeum diecezjalne – ul Gdańsk Oliwa. E. BPA Nowickiego 3.
 • Muzeum etnograficzne – Gdańsk Oliwa, ul cystersów stodoła 19 takich pamiątek jak.
 • Stara Kuźnia wodna w Gdańsku Oliwie, ul. Bytowska 1.
                                     

4. Link

Link zapewnia dworca kolejowego i przystanku SKM jak obsługuje połączenia podmiejskie SCM, a także liczne pociągi dalekobieżne. Dowolne dwa sąsiednie węzły znajdujące się po obu stronach dworca kolejowego stationname, zapewniają powiązania z innymi obszarami. Na stacji znajduje się przystanek autobusowy i pętla tram gdzie tramwaje 2, 6, 11, 12 i nocne ч0.

Przez powiat przebiega główna arteria Trójmiasta, w formie drogi regionalnej nr 468.                                     

5. Obiekty i budowle na terenie oliwą z oliwek. (Facilities and structures on the territory of olive oil)

Uczelnie. (Colleges)

 • Akademia wychowania fizycznego i sportu im. Ja Sladeckova, Gdańsk Oliwa, ul Kazimierza Górskiego 1.
 • Obecnej seminarium ul, Gdańsk Oliwa. biskupa Edmunda Nowickiego 3.
 • Ul, Gdańsk Oliwa, uniwersytet Gdański. Jana przystanku bażyńskiego 1A.

Kluby sportowe. (Sport clubs)

 • Przemysł stoczniowy w Gdańsk, klub w hokeju na lodzie.
 • Gry piłka nożna KS Olivia i klasa.
 • Zespół oliwy z oliwek hokej amatorski klub w hokeju na lodzie.
 • Na stacji BENZYNOWEJ-Afcis Gdańsk.

Centra handlowe i usługi. (Shopping centers and services)

 • Kompleks Alchemia. (The Complex Alchemy)
 • Pchli targ w Oliwie.
 • Centrum Handlowe Oliwa. (Shopping Center Oliva)
 • Oliwskiego rynek. (Oliwa market)
 • Centrum Handlowe Barcelony. (Trade Center Barcelona)
 • Olivia Business Centre.
 • Centrum biurowe, ul. Abrahama 1A.
 • Практикер. (Instagram)
 • Media Markt.


                                     

6. Rada Dzielnicy. (District Council)

Rejonowy zarząd składa się z 15 członków. W okresie 2019-2024:

 • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Stycznia Faściszewski.
 • Przewodniczący Obwód Rady – Zofia Pomirska.
 • Przewodniczący Rady Powiatu – Tomasz Strug.
                                     

7. Literatura. (Literature)

 • Lasu Oliwskiego, mapa turystyczna, 1:15 000, pytanie mam, Ed. "Przez Mercatorum", Gdańsk, 1996 r., 40 × 68 cm, ИСБН 83-902628-2-7.
 • Franciszek Mamuszka, Jerzy Stankiewicz, Oliwa Z Oliwek. Dzieje i zabytki, Wydawnictwo na morze, Gdynia 1959, s. 112.
 • Adam Kromer, oliwa z oliwek, wydawca "Oskar", Gdańsk 2007, ciemny 978-83-89923-23-3.
 • Franciszek Mamuszka, Oliwa Z Oliwek. Trochu historia, zabytki, Krajowa agencja wydawnicza, Gdańsk, 1985, s. 208, ИСБН 83-03-00938-9.

Użytkownicy również szukali:

gdańsk oliwa katedra, gdańsk oliwa koncerty organowe, gdańsk oliwa mapa, gdańsk oliwa morze, oliwa gdańsk atrakcje, oliwa gdańsk park, oliwa, gdańsk restauracje, oliwa park, Oliwa, oliwa, Gdask, gdask, Oliwa Gdask, park, oliwa park, gdask oliwa katedra, gdask oliwa morze, gdask oliwa mapa, morze, katedra, oliwa gdask park, atrakcje, restauracje, koncerty, organowe, mapa, oliwa gdask restauracje, oliwa gdask atrakcje, gdask oliwa koncerty organowe, oliwa (gdańsk), wolne miasto gdańsk w kulturze. oliwa (gdańsk),

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Oliwa gdańsk park.

Pogoda długoterminowa Gdańsk Oliwa na 16, 25 i 45 dni. Filtruj. Trasy piesze Gdańsk Oliwa. Zmień lokalizację Zatwierdź. Ustaw ludzika w wybranym miejscu. © OpenStreetMap contributors. 5 km. −. Lokalizacja. Gdańsk oliwa koncerty organowe. Praca, zatrudnienie w: Gdańsk Oliwa, grudzień 2020. Gdańsk Oliwa wyjątkowa dzielnica. Do Parku Oliwskiego prowadzi ulica Opata Rybickiego gdzie czuć atmosferę dawnego Gdańska. Prowadzi ona do wielu. Oliwa gdańsk atrakcje. Spacery po Oliwie. Sprawdź listę obiektów noclegowych znajdujących się w dzielnicy Oliwa w Gdańsku.


Gdańsk oliwa mapa.

Opacka Gdańsk Oliwa Znajdź mieszkanie Invest Komfort. Plany zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna. Numer planu, Rejon, Podstawa prawna, Publikacja, Mapa. Format SWF, Format ZIP. 0201, MPSZP. Gdańsk oliwa katedra. Oliwa, Jelitkowo, VII Dwór, Żabianka, Przymorze Dawna Oliwa. Mieszkanie w Oliwie w Gdańsku kosztuje średnio około 730 tysięcy zł. Cena metra kwadratowego mieszkania w Oliwie w Gdańsku to 10 640 zł. Sprawdź ile​.


Oliwa, gdańsk restauracje.

Nowe mieszkania Gdańsk, Oliwa Ryne. 4 093 dostępne oferty: Gdańsk Oliwa. Praca: Pakowacz m k, Sprzedawca ​kasjer m k, Pracownik ochrony m k i inne na stronie. Gdańsk oliwa morze. Oliwski Ratusz Kultury Gdańsk. Numer telefonu: 791147026 608455907. Adres email: a.lisiewicz@.uk. Adres: 80 321 Gdańsk Oliwa UL. Hołdu Pruskiego 3. 10 najlepszych hoteli w dzielnicy Oliwa, Gdańsk, Polska. Atrakcje w pobliżu lokalizacji dworca Gdańsk Oliwa Sopot w serwisie Tripadvisor: czytaj recenzje najlepszych miejsc wartych odwiedzenia i atrakcji, które.

10 najlepszych atrakcji w pobliżu Oliwa Park Tripadvisor.

Opacka Gdańsk Oliwa Znajdź mieszkanie. Charakterystyka. W dialogu z Oliwą. Opacka to zespół kameralnych budynków integrujących się z naturą i oddalonych. Mieszkanie na sprzedaż w Oliwa, Gdańsk, pomorskie om.pl. Jeśli poszukujesz kameralnego i klimatycznego pensjonatu bed and breakfast w dobrej lokalizacji w centrum miasta, a jednocześnie w spokojnej i pełnej. Olivia Star. Najwyższy Budynek w Gdańsku i w Olivia Business Centre. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2020 Kontakt. Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i.


Gdańsk Oliwa wiadomości, ogłoszenia i forum mieszkańców.

Trzygwiazdkowy hotel Hampton By Hilton Gdansk Oliwa usytuowany jest 500 metrów od Parku Oliwskiego w Gdańsku i dysponuje centrum fitness. Na miejscu​. Villa SART Apartamenty i Pokoje Gościnne Gdańsk Oliwa. Olivia Star to najwyższy budnek w Trójmieście. Liczy sobie 180 metrów wysokości. Poza powierzchnią biurową oferuje taras widokowy, restauracje oraz​. Mieszkania na sprzedaż Oliwa Gdańsk. Gdańsk Oliwa VII Dwór budynek oddany do użytku mieszkanie do wykończenia Dwupokojowe mieszkanie w Gdańsku Oliwie w kamienicy na ulicy Artura. Oliwa Gdańsk TVP VoD. Ośrodek Szkolenia Kierowców OLIWKA zaprasza na kursy prawa jazdy kat. A, B a także na szkolenia dla kierowców zawodowych. tel.: 058 552 00 77. Ceny mieszkań Oliwa, Gdańsk Wartość mieszkania w Oliwie w. Opackiej w Oliwie, w sąsiedztwie Parku Oliwskiego oraz w niedalekiej odległości od Oliwskiego ZOO. W okolicy znajduje się również Uniwersytet Gdański oraz.


Apartamenty na sprzedaż Gdańsk Oliwa Luksusowe mieszkania.

To nie wyburzanie, to fundamentalny remont budynku – zapewnia Wspólnota Gdańska. Budynek przy Opata Rybińskiego 25 na pół wieku lat trafi w ręce. Oliwa Mieszkania w Gdańsk. Strona główna O centrum Nasze sklepy Plan Centrum Jak dojechać? Kontakt. Strona przygotowana przez 3.


Oliwa Straż Miejska w Gdańsku.

Sąd Rejonowy Gdańsk Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy: 36 177 312 PLN, Kapitał wpłacony: 36. Trasy piesze Gdańsk Oliwa. Szukasz mieszkania w Gdańsku? Wybierz naszą inwestycję premium – designerską, otoczoną zielenią i dobrze skomunikowaną z centrum. Gdańsk Al. Grunwaldzka 262: Market Budowlany Castorama. Mieszkania na sprzedaż w gdańskiej Oliwie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród młodych ludzi, ale też osób starszych,. Gdańsk Oliwa Muskat&Wicher Nieruchomości. W Oliwie mieszkam od kilku lat. Bardzo lubię przyrodę, dlatego do życia wybrałam tę najbardziej zieloną dzielnicę Gdańska. Każdego dnia Oliwa zachwyca mnie.


Mapa Oliwa Gdańsk Oliwa plan miasta, Oliwa na mapie.

Atrakcje w pobliżu lokalizacji Oliwa Park Gdańsk w serwisie Tripadvisor: czytaj recenzje najlepszych miejsc wartych odwiedzenia i atrakcji, które trzeba. Oliwa, miejsce z duszą Gdańsk atrakcje turystyczne, Gdańsk. Mieszkania na sprzedaż Gdańsk Oliwa 129 ogłoszeń sprzedam mieszkanie w Gdańsku, w Oliwie. Wyszukiwarka nieruchomości. Pomożemy Ci. Archikatedra Oliwska w Gdańsku. Femax Gdańsk Oliwa. ul. Droszyńskiego 15 80 381 Gdańsk. Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 7:00 – sobota: 9:00 –. tel: 058 511 12 10.


Centrum Handlowe Oliwa.

Villa SART Apartamenty i Pokoje Gościnne Gdańsk Oliwa. OSK OLIWKA GDAŃSK OLIWA Kurs na Prawo jazdy kat. A, A, A2. Wartość zabytku. Opactwo oliwskie ukształtowane w okresie XII XVIII w. to unikat o wysokim walorze autentyczności. Jego podstawowy zrąb pochodzi ze. Rada Dzielnicy Oliwa. Pensjonat Stara Karczma położony w Gdańsku Oliwie, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oferuje pokoje w bardzo atrakcyjnych cenach. Szczegóły wybranej linii ZTM Gdańsk. Wiedzie przez centrum starej Oliwy do Doliny Radości, następnie punktów widokowych i kończy się po zwiedzeniu zespołu poopackiego i parku, przy bocznym. OLIWA – Encyklopedia Gdańska Gedanopedia. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Przedsiębiorstwo Przewozu Towarów PKS Gdańsk Oliwa SA z siedzibą w Gdańsku, ul. Kołobrzeska 28, 80 394.

Oro Nowa inwestycja w Gdańsku Oliwie BMC.

Rada Dzielinicy Oliwa. ul. Opata Jacka Rybińskiego 10 80 320 Gdańsk Oliwa oliwa@.pl 58 341 08 84 Przewodniczący Zarządu Dzielnicy 790. Lisia chatka Zamów i zapłać online Lisia chatka. Ulica Kwietna w Oliwie. OLIWA, dzielnica Gdańska ▻ administracyjny podział. Według statutu dzielnicy z 24 IV 2014 roku jej granicę stanowi. Oliwa Park EURO STYL. Sprawdź wiadomości i informacje na temat dzielnicy Oliwa. Podziel się opiniami na temat firm, dodaj ogłoszenie lub podyskutuj na forum z mieszkańcami. Oliwa Noclegi, Gdańsk. Mieszkania Gdańsk Oliwa na sprzedaż. 125 ogłoszeń. Mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Tylko aktualne oferty sprzedaży mieszkań w serwisie.


Nowe mieszkania Gdańsk Oliwa rynek pierwotny T.

ORO powstanie w Oliwie, jednej z najatrakcyjniejszych i najbardziej lubianych dzielnic Gdańska. W miejscu gdzie miasto harmonijne łączy się z przyrodą. Oliwa Mapa Gdańsk, plan miasta, dzielnice w Gdańsku E turysta. Nowe mieszkania Gdańsk Oliwa nowe inwestycje deweloperskie, nowe mieszkania z rynku pierwotnego zobacz najwięcej aktualnych ogłoszeń i promocji. 10 najlepszych atrakcji w pobliżu dworca Gdańsk Oliwa Tripadvisor. Gdański Ogród Zoologiczny. Największe ZOO w Polsce. 164 gatunki zwierząt z wszystkich kontynentów. Zapraszamy. 02 Oliwa Górna sk.pl. Oliwski Park. Nowe mieszkania na sprzedaż Gdańsk, Oliwa, ul. Opacka 8.7 km od centrum Gdańska. Ceny od: 17.


Nowe mieszkania na sprzedaż Harmonia Oliwska Gdańsk Oliwa.

Zajrzyj do marketu Castorama w Gdańsku Oliwie przy alei Grunwaldzkiej. Wybierz najlepsze produkty do swojego domu i ogrodu. Zapraszamy na zakupy!. PKP Gdańsk Oliwa Gdańsk Główny rozkład jazdy i bilety. Gdańsk Oliwa Leroy Merlin Zapraszamy do naszego serwisu. Oliwa Gdańsk. Hotele w Gdańsk w pobliżu Oliwa. Wyszukaj, porównaj i znajdź swój idealny hotel na jednej z ponad 250 stron rezerwacyjnych. Hotel w pobliżu Oliwa? trivago!.


Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →