★ Kawia domowa - krytycy kulinarni ..

                                     

★ Kawia domowa

Kawia w domu w mowie potocznej świń gatunek gryzoni udomowionego rodziny kawiowatych. Została udomowiona przez Południowo-Amerykańskich indian w доколумбовы czasach. Indianie używali kawy do celów kulinarnych, rytuał i medycynie ludowej. Przyszedł do Europy jako hobbystyczne zwierzę już w XVI wieku, a w XIX wieku używali jako zwierząt laboratoryjnych. S. porcellus jako forma udomowiona należy traktować jak zwierzę, które nie ma dzikich populacji. Wśród ludności wschodu jest wciąż powszechne w hodowli domowej kawii do mięsa. Jak zwierzęta na rzeź hodowane również w krajach afrykańskich, ale większość z kawii mieszka w kulturach popularnych hobby na całym świecie.

                                     

1. Dane historyczne. (Historical data)

Kawia domu pochodzi z Ameryki Południowej. Została udomowiona przez Południowo-Amerykańskich indian w доколумбовы czasach, prawdopodobnie w południowej części Peru, a także w górach Kolumbii. Ślady znanego człowieka z kawia są sformalizowane w postaci mumii tych zwierząt odnajdywanych w grobowcach człowieka wtedy lokalne narody. Ekofakty w postaci szczątków przedstawicieli tego gatunku znajdują się złoża zabytki archeologiczne pochodzące z 9000 lat przed naszą erą. Udomowienie nastąpiło co najmniej 2500 lat p. n. e., i całkiem możliwe, że jeszcze 5000 lat przed naszą erą. Ekofaktów wśród najstarszych pozostałości kawii w zwęglonej lub ze śladami cięcia, która potwierdza tezę o użyciu tych zwierząt jako składnik żywności, to indian. Kontekst znalezisk pochodzi z okresu po 2500 lat przed naszą erą. polega na wykorzystaniu kawii dla celów rytualnych. Inkowie cenili delikatne mięso wykorzystywane w diagnostyce kawii tradycyjnej medycyny, i regularnie składane bogom.

Zwęglone kości kawii domu zakładają, między innymi, w świątyni skrzyżowanych rąk "Котош" wykopaliska archeologiczne w górach, w północno-środkowej części Peru. Ich wiek został określony na około 2500-2000 p. n. e., znajduje się w bliskiej odległości na północny-zachód od "Котош" Chavin de Уантар, wyniki otwartego rytuał w starym kościele, OK. 1000-500 lat przed naszą erą. były przedmioty sztuki, religijną, ceramika, спондилус muszli mięczaków i kości kawii z resztek jedzenia. W kontekście rytualnego użytku organów kawii został również wyłoniony w późniejszych znaleziska archeologiczne, pochodzące z ok. 200 lat przed naszą erą. w 1532 roku.

Zooarcheolodzy również stwierdzono 218 fragmentów kości udomowionych S. porcellus w 18 miejscach w dziewięciu wysp Karaibów. Analiza wykazała, że zwierzęta pojawiły się na wyspie po 500 lat i, prawdopodobnie, po raz pierwszy pojawił się na Wielkich antyli. Kawa był używany jako pokarm, ale także jako zwierzęta, rytuał.

W 1551 roku szwajcarski przyrodnik Konrad Геснер opublikował opis zwierzęcia wraz z obrazem w pierwszym tomie Historii animalium. W okresie między 1597 roku 1608, peruwiański duchowny, ojciec Francisco de Avila, czytać rękopisy Huarochirí, zawierający w mitach keczua lud, który zamieszkuje okolicy nowoczesnego miasta. Dziewięć mitów znaleźć opis prezentacji kawii zwierząt w ofierze, że musiałem przebłagania zagniewanych bogów i uzyskać ich korzyść. Ekofakty w postaci kawii zmumifikowanych zwierząt, szczególnie w lo Demás, wioska rybacka, położona około 200 km na południe od Limy. Wniosek przyszedł z okresu 1480-1540. Культивируемый inków S. porcellus również do mięsa. Pewnie przygotowują z nich też swego rodzaju gulaszu calapurca. W tym okresie kawa już zdobyła popularność w Europie. Kawa w domu był, w szczególności, angielska królowa Elżbieta I Tudor. W 1680 roku rozpoczęto obrót tych zwierząt między Holandią i Francją i Anglią.

W 1789 roku, biskup położony jest na północnym wybrzeżu Peru, Trujillo, wice-król Baltazar Jaime Martinez-de-towarzysz, wysłany przez króla Karola III Hiszpańskiego transportu zbiorów. 24 skrzyni dała próbki minerałów, roślin i zwierząt, a także dóbr kultury. Wśród ostatnich zbiorów był próbkę w domu kawii i dołączone w pudełku opis: "tarcie i wchłanianie brzucha i innych części ciała z jednoczesnym nacieraniem te same kawałki słoniny lub mięsa, tłuszczu lub Tsui ropucha". Rytualne użycie domu kawii opisane w roku 1613 roku Guamбn kronikarz Poma de Ayala. Poinformowano, że w lipcu kwadratowych czakra Conacuy stolicy inków Cuzco składali w ofierze lam 100 i 1000 kawii Biały dom: "przyniósł tę ofiarę, aby słońce czy woda nie skusił żywności i rolnictwa". Udomowione kawa była również stosowana w inkaskich wróżbach. W cuyricucc wróżka czytać z wnętrza przyszłych zdarzeń zwierząt.

Pierwszy naukowy opis domu kawii opublikowany przez karola Linneusza w 10. edytować Systemowe czystości w 1758 roku. Linneusz określił zwierzę jako porcellus mus i wskazać na typowe lokalizacji zwierzęcia w Brazylii. Konkretne porcellus epitet w tłumaczeniu z łaciny oznacza "mała świnia". W 1766 roku Pallas zaproponował stworzenie Cavia rodzaju, a w 1777 roku niemiecki przyrodnik Johann Christian Polikarp Erxleben po raz pierwszy opisał zwierząt w nowoczesnych binominalną nazwę Cavia porcellus. Zwierzęta te zostały sprowadzone do Europy, jak bestia hobbystyczne już w XVI wieku, a w XIX wieku były wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne.

                                     

2. Taksonomia. (Systematics)

Wszystkie udomowione kawy, zazwyczaj znajdują się w gatunku nominatywnego Cavia porcellus, jednak niektórzy naukowcy kwestionują to identyfikacja i zasugerował, że zwierzęta mnożyć, prawdopodobnie były krzyżowane z pobytem na terenie Argentyny, Boliwii, Urugwaju, Kolumbii i Brazylii kawia brazylijski Cavia aparea, i proponowanej klasyfikacji i oznakowania Cavia aperea F. porcellus. W 2003 r. międzynarodowa komisja nomenklatury zalecane zachowanie zwierzaka-to nazwa naukowa Cavia aperea Erxleben, 1777 dla gatunku dzikie i Cavia porcellus Linnaeus, 1758 dla zwierząt domowych. Definicje te nie zostały zatwierdzone, ale dokładne pochodzenie kawii domu. Angel Cabrera zaproponował, aby przyjąć jako potencjalnych przodków tych zwierząt: S. tschudii góry kawii Peru i Chile, lub S. fulgida z kawii promienna z Brazylii. Górskie Kawia były narażone na przecięcia, że teza uprawdopodobniało o pochodzeniu kawii zwierząt tego gatunku. Również byli zwolennikami tezy o tym, że S. porcellus pochodzi od promienna od kawii. Opublikowane w 2010 roku wyniki badań filogenetycznych z wykorzystaniem mitochondrialny genu cytochromu B, wskazują na ścisły związek Cavia porcellus i S. tschudii.

                                     

3. Ogólna nazwa. (Common name)

Na początku polskiej literatury zoologicznej w celu określenia rodzaju Cavia porcellus używali ogólna nazwa "królikiem doświadczalnym". Opublikowany w 2015 w muzeum i Instytut zoologii Polskiej akademii nauk, wydanie "Rosyjska ssaków nazewnictwa świata" rodzajowe Cavia nazwał kawia, i były świnki morskiej" kawia domu. Autorzy przedmowy w wyżej wymienionej publikacji, określić zmiany, które zostały przyjęte w zwykłym znaczeniu nazwę zwierzęcia pochodzi od błędnego tłumaczenia oryginalnej nazwy w języku świnka morska. "Królikiem doświadczalnym", a później, trudno uzasadnić transpozycja nazwa w tłumaczeniu z języka angielskiego na poszczególnych języków narodowych. W trzech dialektach keczua, nazwa wpisu, dając Stowarzyszenie "Gwinea": Кузько = quwi, Ayacucho = quwi, ~Куйи, Cochabamba = qowi i nazwa ta może być niepoprawnie przetransponowana na język angielski. Ponadto, autorzy wspomnianej publikacji można zauważyć, że inne gatunki z rodzaju Cavia nie nazywała się świnkami, kawy nie zwierząt morskich, i "wspólna skarbonka" - to nazwa ryby Chondrostoma Насус. Z tych powodów, standardowe ogólna nazwa gatunku Cavia porcellus zastosowanie do reszty kawii.

Inne próby wyjaśnienia pojawienie się w języku angielskim nazwę zwierzęcia składnika "Gwinei", związane z rzekomo miał miejsce przynależności tych zwierząt do Anglii na pokładzie tzw. Guineamen statków pływających między wybrzeżem Gwinei, Ameryki Południowej i Europy przez trójkątną handel, podobieństwo z małymi dzikanów Guinea pig", lub obracać nazwa Gujana jako miejsca domniemanego pochodzenia gatunku. Pierwsza część nazwy "świnia" stara się wyjaśnić z pomocą Stowarzyszenia, wydane do kawy, gospodarstwa domowego dźwięk z chrząkaniem świń. Może być, hiszpanie były związane, odbywających się na terenie kontynentu podbitego kawy z małymi prosiakami i użył dla nich nazwę, отбираемый od śwince definicja i Indiach, jak i wtedy, urządzenie o nazwie Ameryka Południowa. To może być początkiem hiszpańskich nazw: Порко-tak-Indie, Porcella-tak-Indie, Cochon d инде. W 1607 roku anglikański duchowny i pisarz, Edward Topsell opublikowane historie четырьма nogami Beastes, z Геснера i inne, w których mówił o domu kawii jak indyjski małych koni świń. Opublikowany w 1653 roku w Londynie wydanie anatomicznych exercitations stosunkowo generacji istot żywych, do których dodawane są specjalne dyskursy urodzenia i koncepcji, autor William Гарвей, użył nazwy Ginny-świnie.

Odpowiednik angielskiego terminu świnki morskiej w holenderskim guinees biggetje, po hiszpańsku kawia w domu nazywają conejillo de Indias "mały królik z Indii", w języku portugalskim porquinho da índia "świnka z Indii" i włoskiej porcellino dIndia również "świnka z Indii", po francusku Cochon dInde "świnia z Indii", w niemieckiej Meerschweinchen świnkę morską, w Szwecji marsvin świnia na morze. W Андском regionie zwierzę nazywa COI, a obecnie tą nazwą działa lokalnie, jak куй. Ponadto, w Środkowej i północnej części Peru używali nazwy Hack lub acash, Kolumbia z ORI, w acurito Wenezueli, i indianie nazywali boliwijscy kawy huancu.

W Polsce w utworach XIX wieku, oprócz nazw "Świnka" i świnka morska" jest używana jako nazwa "morświnka".                                     

4. Budowa ciała

Kawia domowego gryzonia na krępym ciele, krótka szyja, bardzo krótkie kończyny, krótka kufa. Brak ogona lub tylko w postaci resztek. Sierść jest krótka, gęsta, delikatna, podszycie. Długowłosy dość rzadko. Według danych "mały słownik z zoo", długość ciała tych zwierząt wynosi 22-35 cm, a w "kieszonkowy Guinea pig" Sharon Вандерлипа 20.3–25.4 cm Samce są znacznie większe od samic. Różne źródła określają masy ciała dorosłych samic w zakresie 700-900 g, a mężczyźni w przedziale 900-1200 g.

Kawia dom posiada dwa przednie i dwa tylne kończyny. Front będzie napędzany czterema palcami, a tylne-trzy. Każdy palec jest wyposażony w końcówkę i pazur. Na przednich kończynach jest duża nadgarstkowa rada i Wskazówka śródręczna, i na tylnych łapach, końcówka stepy i śródstopowa.

Włosy w dotyku znajduje się na powierzchni bocznej obok nosa w 5 lub 6 rzędów pod brodą i wokół oczu. S. porcellus w naturze było wełny wybarwioną kolor szary lub brązowy, aby ukryć się przed wrogami, podczas gdy w kulturach hobby otrzymali liczne odmiany różne formy włosów i o różnym stopniu multi – kolor - jedno-, dwu - lub trójkolorowy łaciatym lub cętkowanym kolor z białego na czarny. Między płciami nie wykazują różnic w strukturze powłoki lub kwiatami.

Kawia domu ma związek z hipselodontyczne, która rośnie w ciągu całego życia zwierzęcia, o stosunkowo długim korony i korzeni. Ten typ zębów wymaga stałego ścierania. Składa się on z 2 pary siekaczy, 2 pary przedtrzonowców i 6 par trzonowych. Siekacze żuchwy znacznie więcej, niż ich koledzy w szczękę. Między siekaczami i zębami przedtrzonowymi-diastema. Dolna szczęka nieco węższe niż szczękę. W porównaniu z zębami innych gryzoni, kąt niedrożność trzonowych zębów przedtrzonowych i duże. Kręgosłup składa się z 32-36 kręgosłupa – formuła kręgowa: 7, 13-14, l. 6, pp. 2-3, 4-6. Kawa zwierzęta bardzo długo, ponieważ w jelitach gryzonia, który wynosi 60% całkowitej długości jelit.

                                     

4.1. Budowa ciała Dymorfizm płciowy. (Sexual dimorphism)

Obu płci jest jedna para sutków, znajdujących się w okolicy pachwiny. Wygląd i zewnętrzne cechy płciowe są podobne u obu płci. Jak i u mężczyzn i u kobiet, pochwy, w pobliżu odbytu. Różnica głównie poprzez badanie zewnętrznych narządów płciowych. Po dokręcone, oni mężczyzna, jest jednym z prącia, w pobliżu odbytu kobiety jest widoczny mały pozbawione włosów strefy skóry w kształcie litery G, która obejmuje pochwy. Poza okresem rui i porodu, pochwy zabezpieczone membraną. Kanału pachwinowego u mężczyzn, który zawiera jądra, otwarty w ciągu całego życia zwierzęcia. Z tego powodu, po jest możliwa kastracja samców zwiększa ryzyko wypadania narządów jamy brzusznej. Samce są znacznie większe od samic.

                                     

5. Okres ważności. (The validity of)

Temperatura ciała kawii znajduje się w zasięgu 38.6–39.4°C. puls zwierzęcia w stanie spoczynku 229-319 uderzeń na minutę średnio 275, i skurczowe ciśnienie tętnicze do 100 mm hg. artykuł                                     

6. Styl życia. (Lifestyle)

Kawia domu pokazuje spadek aktywności w obu dzień i noc. Jest zwierzęciem stadnym, ile z punktu widzenia terytorialnej, społecznej. Kawa, żyją w małych grupach 5-10 osobników, tworząc relacje monogamiczne lub poligamiczne. Na podstawie obserwacji pokrewnych gatunków kawii, zakłada się, że możliwe populacji kawii domu żyją w norach lub szczelinach. Nie kopią własne nory, a zajmują te, od których odmówił inne zwierzęta. Kawowy zestaw ich terytorium, oznaczając je z wydzieliną z gruczołów odbytu i moczu. Samce bronią swojego terytorium, zapobiegając efekty, zapisz agonistyczne, drżenie tyłek, ale i podjęcie ewentualnej walki. Członkami stowarzyszenia są udomowionej łagodniejsi od swoich dzikich krewnych wykazują niższy poziom agresji, ale kawia w domu wroga podgryzać, ciągnie ucho, lub powiesić makaron.

Kawa, domowe mocno zżywają się z członkami swojego stada, tak, że podział zwierząt powoduje u nich stres. Ale pojawienie się nowej, obcej kawy reagują z agresją i próbuje pozbyć się intruza.

Kawa potrafią kopać tunele i żyją w norach, ale nie budują gniazd. Działają one na powierzchni. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-8 tygodni lub 4-5, a samce w wieku 2-3 miesięcy i 9-10 tygodni. R. S. Wirginia Richardson, weterynarz i dawno hodowczyni z kawii domu, przekazuje różnica między dojrzewania u obu płci, wieku, od którego rozpocząć odtwarzanie. Jej zdaniem, samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-6 tygodni i zaczynają się mnożyć po osiągnięciu 4-5 miesięcy i o wadze 500 g i samce dojrzewają w wieku 3-5 tygodni, ale przystępują do rozmnażania tylko po osiągnięciu 3-5 miesięcy i 550 g. cykl rujowy trwa 15-17 dni, a w okresie lęgowym samica obejmuje okres 4-5 lat. Jeśli kobieta nie wyjdzie na wojnie pierwszego miotu, aż do osiągnięcia 6 miesięcy życia, jego spojeniu syntezy ulega mineralizacji, co może uniemożliwić poród w sposób naturalny, bez cesarskiego cięcia. Po ciąży trwającej 60-70 59-72 dni, średnio 63 dni, samica rodzi 1-6 młodych, powszechnie średnio 4, a według innych źródeł 3-4 ciężar pokrycia 60.110 g, 100 g lub 85-95 g-karmiąca matka, od 14 do 21 dni. Młode rodzą się z otwartymi oczami. Po 21 dnia życia osiąga masy ciała 165-240 g, i po 8-9 miesięcy osiągają rozmiary dorosłych. Zacząć karmić młodą mamę dopiero po 12-24 godzin po urodzeniu dziecka jest naturalne i nie powinno być w mocy, aby przyspieszyć proces. W. Engelbert mówi o tym, że mleko zawiera 6-7% tłuszczu, ale według Virginia Richardson tłuszczu w mleku kawii domu-3.9%, białko 8.1%, a laktozy, 3%. Młody kawy może rozpocząć się już przyjmowanie pokarmów stałych na 4-5 dni.

Kawa zwierzęta osiągają w wieku 6-8 lat lub 4-8 lat, ze średnią dla zwierząt żyjących w niewoli 5 lat. Maksymalny stały wiek: 14 lat.                                     

7. Uczucia. (Feelings)

Węch

Zapach kawii o wiele bardziej wrażliwe niż ludzie. Zwierzęta rozpoznają się nawzajem po zapachu.

Dotykowy. (Touch)

Biegi na orientację pomocą kawii włosy dotyku znajduje się 5 lub 6 rzędów na bocznej powierzchni w pobliżu nosa, pod brodą i wokół oczu.

                                     

7.1. Uczucia. Słuchu i dźwięku komunikacji. (Hearing and sound communication)

Kawa u zwierząt dobrze rozwinięty słuch. Z czterema zwojom ślimaka ucha wewnętrznego mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości do 33000 Hz. Zwierzęta społeczne i komunikują się ze sobą, między innymi za pomocą wokalizacji. Wśród dźwięków kawii domu przeznaczono 11 lub 10 typów sygnałów. Można wyróżnić alarmy, małżeństwa i komunikacja między rodzicami i młodymi, aby potwierdzić bliskość, wyraz niepokoju i podniecenia, kiedy je. Sygnały są zróżnicowane – niektóre typy nazywane są dokuczliwy, świst, mruczenie, pisk lub tweet. Kiedy młody kawy będą oddzielone od matki i wydawać dźwięki, do których kobieta reaguje. Badania wykazały, że kobiety bardziej aktywnie reagować na głos swoich dzieci od dzieci innych kobiet. To dowodzi, że zwierzęta wiedzą głos.

                                     

7.2. Uczucia. Wizja. (Vision)

Wizja kawii w domu jest dobrze rozwinięta. Zwierzę rozróżnia kolory: niebieski, zielony, żółty i brązowy. Ze względu na położenie oczu, kawia ma duży kąt widzenia i można spojrzeć do przodu i w bok, nie odwracając głowy.

                                     

7.3. Uczucia. Węch

Zapach kawii o wiele bardziej wrażliwe niż ludzie. Zwierzęta rozpoznają się nawzajem po zapachu.

                                     

7.4. Uczucia. Dotykowy. (Touch)

Biegi na orientację pomocą kawii włosy dotyku znajduje się 5 lub 6 rzędów na bocznej powierzchni w pobliżu nosa, pod brodą i wokół oczu.                                     

8.1. Ekologia. Jedzenie. (Food)

Kawia PET roślinożernym. Jego koła zębate i elodontyczny charakter, co rośnie w ciągu całego życia zwierzęcia i wymaga stałej skarpetki. Jak стираемость zębów, a także promowanie motoryki przewodu pokarmowego należy stosować dietę z wysoką zawartością błonnika. Diety zawartość błonnika powinno być nie mniej niż 10% lub 13.5% od masy żywności optymalnie od 12 do 16% białka 18-20%, a tłuszczu, który ciało kawii uzyskane ze składników diety na bazie warzyw, 2-5%. Laktacji i karmienia młodych kobiet, Dieta powinna być zwiększona udział białka w dniach 20-26%, i wapnia. Niedobór może prowadzić do toksemią, ketozą, kwasicy, metabolicznych i hipoglikemią.

Kawa zwierzęta w hodowli powinny być złożone listy siano treści тимофеевки łąka ulicy w składzie, i gotowi, specjalistycznych karmami, których skład jest dostosowany do wymogów diety tych zwierząt. Kawa zwierzęta nie powinny otrzymywać pokarm zbyt wysokiej zawartości wapnia, na przykład w postaci lucerny, a dieta powinna być bogata w witaminę C. W diecie takich zwierząt może być uzupełnione o warzywa: pietruszka, marchwią korzeń i liście, czerwona i zielona papryka, łuszcząca mniszka lekarskiego, liście kapusty, rzodkiewki, buraki. Dieta może być uzupełnione owoców: jabłek lub winogron, który jednak nie powinno być więcej niż 5% dziennej diety i powinny być tylko jako gadżety. Weterynarze zalecają karmić większość sprzedawanych smakołyków, np. jogurt krople, które są oparte głównie na węglowodany, i może stać się przyczyną zaburzenia trawienia.

Z racji tego, że ciało kawii w domu nie ma enzymu oksydazą gulonolaktonową należy na ostatnim etapie biosyntezy witaminy C, kwasu askorbinowego, więc go nie syntetyzuje, może ci się przydać. Dobrze zbilansowanej diety warzywa mogą zapewnić odpowiedni poziom kwasu askorbinowego w zdrowych zwierząt. Oprócz warzyw, bogatych w witaminy kawia może tymczasowo uzyskać mały kawałek pomarańczy, lub odpowiednią dawkę w postaci leków weterynaryjnych. Zwierzę, powinna wynosić 10 mg / kg masy ciała / dobę. W czasie ciąży należy zwiększyć dawkę do 30 mg / kg / dzień, a w przypadku leczenia szkorbutu, aż do 50-100 mg / kg / dzień. Według innych źródeł, popyt na nie stale waha się od 10 do 30 mg / kg / dzień, i chorych, młodych, kobiet w ciąży i zwierząt z niedoborem do 50 mg / kg / dzień. Należy jednak unikać stosowania zbyt dużych dawek tej witaminy, ponieważ mogą one mieć wpływ na spowolnienie wzrostu zwierzęcia. Stosowanie witaminy c w postaci rozpuszczonych w deklarowanej zwierzęta wody nie jest zalecane, ponieważ w takiej formie szybko ulega degradacji.

Kawia opiera swoje nawyki żywieniowe w młodości, i trudno potem zmienić. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest bardzo wrażliwe i zwierzęta nie lubią nagłych zmian w diecie, co może prowadzić do utraty apetytu i podenerwowania, a nawet kwasica metaboliczna lub niedrożność przewodu pokarmowego. Negatywną reakcję może wywołać nawet zmiana w posiłku. Z tego powodu, zwierzęta żywione karmy kilku potrzeb jednocześnie, aby uzyskać tę część, więc musiałam zjeść wszystkie przedmioty, a nie przyjmować je wybiórczo.                                     

8.2. Ekologia. Koprofagia

Z powodu stosunkowo niskiej jakości żywności na wolności, kawa również mają tendencję do koprofagii i w ciągu dnia z przyjemnością przeżuwają własne odchody. Zwykle jedzą granulki kału bezpośrednio z odbytu. W środowisku naturalnym, funkcja ta jest dozwolone odzyskiwania nieużywanych organizmowi składników odżywczych, w tym witaminy B i optymalnego wykorzystania białka. Nie musisz trzymać zwierząt, ponieważ może to prowadzić do utraty masy ciała i układ pokarmowy. Noworodek kawę, jedząc kał matki, co pozwala na wprowadzenie w ich flory bakteryjnej układu pokarmowego, należy przed włączeniem.

                                     

8.3. Ekologia. Drapieżnictwo. (Predation)

Z tego powodu, że kawia w domu tam, najprawdopodobniej tylko w postaci udomowionej nie mogę określić jego naturalnych wrogów. I żyć w wolności przedstawiciele bratnich gatunek kawii brazylijski – psy myśliwskie, wilki, koty, kojoty, stepowi, sowy i jastrzębie.

                                     

8.4. Ekologia. Pasożyty. (Parasites)

Na organizmy kawii zwierzęta żerują jak pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne: wszy, wszoły, roztocza, kleszcze, nicienie i przywry. Najczęściej pasożyt wykrywanym jest świerzbowiec Trixacarus caviae. Zwierzęta pasożytują na innych świerzbowce: Chirodiscoides caviae, демодекозом, i Cheyletiella parasitovorax cavinae. Ponadto, wszoły Gliricola Порчелли przyczyną ich wszołowicę. W literaturze weterynaryjnej wspomina również o stwierdzonych w domu przypadków kawii kryptosporidioza, spowodowane przez pierwotniaki cryptosporidium парвум, należących do apikompleksów typu. Brał leczenie kawii zanieczyszczonych świerzbowcem drążącym tym caviae może doprowadzić do jej śmierci. Żyć w wolności spokrewnionych taksonów wewnętrznych pasożytów w wątrobie i jelicie cienkim.

                                     

8.5. Ekologia. Wpływ na człowieka. (Impact on human)

Naukowcy odnotowali u ludzi reakcje alergiczne do zadania kawy: wysypka, świąd, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma oskrzelowa. Ciężkie reakcje, jednak rzadko.

                                     

8.6. Ekologia. Siedlisko. (Habitat)

Naukowcy wskazują, że typowe siedliska dzikich populacji domowych kawii należy traktować jako obszary o wysokiej i gęstej roślinności, która daje ochronę zwierząt przed drapieżnikami. W tym samym czasie obszary powinny znajdować się na obszarach o niskiej roślinności, tj. w miejscach żerowania. Najprawdopodobniej jednak, kawy nie działają w naturalnej, dzikiej trawy. W przeszłości – może być, mieszkała w tej dzielnicy, położonej na wysokości od poziomu morza do 4000 m nad poziomem morza. M. Średnia temperatura 22°C w nocy do -7°C.

                                     

8.7. Ekologia. S. porcellus jako żywności. (S. porcellus as food)

Kawia w domu w Południowej Ameryki zwierzęta tucznym ukryte dla celów kulinarnych. Według organizacji ONZ ds. żywności i rolnictwa w hodowli domowej kawii charakteryzuje się wysoką wartość odżywczą produkowanego mięsa i niskie koszty produkcji. Indianie Andyjscy rzadko jem mięsa, więc czasami dania kawii często są one jedynym źródłem białka zwierzęcego. Kawy w domu nie ma, jednak zawartość handlowego, a do spożycia w okresie różnych świąt, które według tradycji po podboju Ameryki. Dlatego potrawy przygotowywane kawii jako ofiarę za zmarłych w Dzień zaduszny 2 listopada, towarzyszą podczas Fiesta z okazji siewu lub zbiorów. Mięso kawii w produkcji są znacznie tańsze niż wołowina, mniejsze zapotrzebowanie na karmę, i taniej, i Czechów, który nie wymaga dużych i drogich prac. Andyjska tradycja ma wpływ na rozszerzenie kulinarnej mody wśród konsumentów, pochodzi z klasy średniej. Coraz więcej południowoamerykańskiego restauracji serwowane są specjały kuchni domowej kawii. Mięso kawii serwowane jest w postaci gotowanej, grilowanej, lub smażone. Domowy kawy najczęściej podawane są w postaci smażonego COI canca. Mięso jest opisany jako pyszny, smak porównywanym do smaku Mięso z królika lub kurczaka, bogaty w białka, o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczu. Ma ciemny kolor. Wełna jest usuwany z powierzchni skóry, po uprzednim sparzeniu martwe zwierzę do wrzącej wody. Po usunięciu wnętrzności z tuszki, nadziewane zielenią. Kawia piec na gorących kamieniach, lub smażone na grillu. Często dodając warzywa w kuchni z domem kawii pieprz. Inne dania kawii: Corina gulasz i podroby hipilla. Gulasz przygotowany na bazie mięsa kawii wcześniej smażonym boczkiem, ziemniakami, cebulą i pieprzem, i blizna dodała w ziemniaki.

W Андском kawia do tej pory czasami używane w wróżbach – tak samo, jak w czasach inkaskich, wraz z pojawieniem się ich wnętrzności wróżki starają się przewidzieć rokowanie choroby, a ich tłuszcz jest czasami stosowany w medycynie ludowej jako środek na ból w uszach lub przynosząc ulgę napięcia nerwowego.

Kawa widziane, również hodowane jak zwierzęta na rzeź w krajach afrykańskich.

Istnieje również rosnące zainteresowanie i importu mrożonych tusz z kawii zwierzęta w Stanach Zjednoczonych. Ten wzrost jest stymulowany koniecznością spełnienia modeli kulturowych imigrantów, ale i zainteresowanie egzotycznym kulinarnej sztuki rdzennej ludności. Po drodze jest kulturowe uprzedzenia o możliwości żywności kawii i innych gryzoni.

W 1922 roku sekretarzem nowo powstałej polskiej Zootechnicznego społeczeństwo, Maurycy Trybulski opisał popytu na mięso kawii w domu w Zachodniej Europie i wskazał na szczególne zainteresowanie ze strony klientów z Francji. Autor poinformował, że znaczny popyt w Japonii i Chinach. W Japonii musi być największa hodowla tych zwierząt, - sprzedawca 2 500 000 sztuk kawii w roku. Trybulski poinformował informacje o tym, że w Polsce, odbyła się kultura w domu kawii dla mięsa i dla ich futra, który był używany w przemyśle futrzarskim. W swoich relacjach tych zwierząt były także wykorzystywane w medycynie ludowej, jak zgodnie z przesądami, kawa, "w jego" reumatyzm od pacjenta.

                                     

9. Rozmieszczenie geograficzne. (The geographical distribution of the)

Typowe miejsca występowania gatunku w brazylii, w stanie Pernambuco. Miejsce to jest jednak kwestionowana. Autorzy "gatunków ssaków na świecie" pokazują, że S. porcellus jako forma udomowiona można traktować jak zwierzę, które nie ma dzikich populacji. Nowoczesny asortyment COI hodowli w krajach Ameryki Południowej jest wyraźnie krótszy, w tym okresie do podboju kontynentu przez europejczyków. Indianie, żyjący w górach Peru, Ekwadoru i Boliwii jest tradycja hodowli S. porcellus jako element ich kultury materialnej. Ostrożne szacunki liczebności tych zwierząt w latach 60-tych. XX wieku mówili o 5 milionach w Peru i dwóch milionów zwierząt w Ekwadorze i Boliwii. Na terytoriach innych państw, osłaniając swoje granice Andy mniej niż 500 tysięcy. Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw żywności i rolnictwa FAO w 2014 roku, Andyjskiej ludności kawii w domu szacuje się na 36 milionów zwierząt. FAO informuje, że ta grupa ludności produkowała rocznie 116 500 ton mięsa i 65 milionów domowych kawii wzrosła.

Główne populacje są narażone na hodowlom na całym świecie.

                                     

10. S. porcellus jako zwierząt laboratoryjnych. (S. porcellus as laboratory animals)

Popularność w domu kawii wzbudziła zainteresowanie w jego behawiorem, biologii i fizjologii, a z biegiem czasu, te zwierzęta były również popularne wzorcowym przez organizm do prowadzenia różnego rodzaju badań. Zaletą domu kawii miał swój mały rozmiar, łagodny charakter, a ich cechy anatomiczne, reprodukcyjne podział ciąży na trymestry i podobieństwo łożysk w stosunku do człowieka, i fizjologiczne. Z biegiem czasu, nazwę zwierzęcia stało się synonimem badań i eksperymentów. W 1780 roku Antoine Lavoisier wykorzystał kawii w swoim eksperymencie fizjologii układu oddechowego. Zwierzę umieszczone w kalorymetrze, przyrząd do pomiaru ciepła. Lavoisier wykazał, że zmiana układu oddechowego związane ze spalaniem, dla zwierząt oddech ciepły, widać, wynik na śniegu wokół калориметра. W 1800 roku, ekspres do kawy został stosowany do badania chorób zakaźnych, na początku XX wieku do nauki roli witamin w funkcjonowaniu organizmu. W latach 20-tych. XX wieku, uprawa w domu kawii dla własnego użytku badań przeprowadzonych przez Instytut Pasteura. W tej hodowli są dostarczane w laboratoriach dziesiątki tysięcy zwierząt rocznie.

W 1985 roku w USA w prowadzonych eksperymentach naukowych użyliśmy 599 000 z kawii. W raporcie za 2007 rok, Departament rolnictwa oświadczył, że w tym roku w USA do przeprowadzenia badań wykorzystano 207 257 domu kawii.

Zwierzęta do badań laboratoryjnych z metod leczenia raka, choroby uszu, choroby Alzheimera, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, grypa, miażdżyca, powierzchowne zakażenia grzybicze, zapalenie kości i stawów, gorączki krwotoczne, w tym gorączkę Lassa i argentyńskiej gorączki krwotocznej, zakażenia wirusowe opryszczka narządów płciowych zakażenie cytomegalowirusem, filowirusami, RSV, nazywa się prątki gruźlicy, chlamydia, legionella pneumophila, staphylococcus aureus, listeria monocytogenes, нейссерию pneumoniae i helicobacter pylori, a także liczne badania w dziedzinie alergologii, toksykologii, neurologia, kardiologia, fizjologii i behawioralnych. Do badania najczęściej wybrane zwierzęta z odmian Hartley, albinos i бесшерстных ras.

                                     

10.1. S. porcellus jako zwierząt laboratoryjnych. W kosmosie. (In space)

9 marca 1961 r. w przygotowaniu misji kosmicznych z udziałem ludzi, rozstrzelali statek-Satelita-4 – jeden prototyp statku kosmicznego "Wostok". Na pokładzie, oprócz psa, kilka myszy i Незнайка był jedną lub dwie kawy w domu. Po wykonaniu jednego okrążenia wokół Ziemi, zwierzęta bezpiecznie wylądował.

                                     

11. Hodowla. (Breeding)

Kawa zwierzęta dobrze nadaje się do uprawy hobbystycznego. Nie są agresywne, rzadko gryzą, jeśli drapią. Strasznie kawia idzie – u siebie w domu, można szybko przenieść w klatce i ukryć się w zakamarkach. Kawy są zwierzętami społecznymi, dlatego nie powinien być rozwiedziony, w pojedynkę, a z członkami stada ścisły związek został zainstalowany.

                                     

11.1. Hodowla. Współczesnej hodowli S. porcellus w Ameryce Południowej. (Modern breeding of C. porcellus in South America)

Organizacja humanitarna "Хейфер International propaguje wśród południowoamerykańskich populacji produkcji kawii domowego mięsa. Z raportu organizacji dla zainteresowanych rodzin, jeden samiec i siedem samic, które rodzą małą ojczyznę hodowli. W hodowli stada, składające się z dwóch mężczyzn i dwadzieścia samice tych zwierząt, aby zaspokoić popyt na mięso dla rodziny z sześciu osób.

                                     

11.2. Hodowla. Odmian i kolorów. (Varieties and colors)

Obecnie istnieje wiele ras i odmian kolorystycznych domowego kawii. Różnych ras zróżnicowany, z punktu widzenia struktury i długości włosów. Istnieją trzy główne grupy terminów kawii kolory: monokolor jeden kolor, dwa-ton i CZ bicolor trzykolorowe. Monokolory mogą mieć kolor: biały, krem, buff, złoty, beżowy, szafran, stale niebieski, czekolada, czarny, czerwony, соболиный. Bikolory i tricolor jest obraz, który łączy poszczególne kolory, i oddzielna grupa kolorowanki różnych odmian malarstwa dzika. Może być złoty Dzik srebrny, szary dzik krem dzik, miłośnik dzika, cynamonowa dzika lub pomarańczowy dzika. Każdy gatunek może mieć indywidualne wartości.

Istnieją trzy podstawowe rasy kawii w domu:

 • Abisyńska szorstki, spiralnie kręconym włosie.
 • Peruwiański długie włosy około 15 cm długości, proste i jedwabiste.
 • Angielski z krótkim "OK". 3.8 cm, proste włosy.

Krzyżówki wybranych dają szeroki wachlarz kolorów i wzorów.

Polski klub rasowych świnek morskich opracowane "polski standard rasowych świnek morskich", zgodnie z którym standard i stosunek do rasie:

I. Selfy BF rodzina czerni
 • Łupek Niebieski Odnowienie. (Slate Blue Update)
 • Czarny Self. (Black Self)
 • Liliowy Samodzielnie. (Lilac Self)
 • Beżowy Self. (Beige Self)
 • Czekolada Samodzielnie. (Chocolate Self)
II. Selfy Federacji ROSYJSKIEJ rodzina czerwieni
 • Self Buff.
 • Sam Krem / Krem Samodzielnie.
 • Biały D. e. Samodzielnie.
 • Z Krokosza Barwierskiego Samodzielnie.
 • Złoty d.e. Samodzielnie. (The Golden d.e. Independently)
 • Złoty P. e. Samodzielnie.
 • Czerwony Self. (Red Self)
 • Lód Samodzielnie Krem. (The Ice Cream Alone)
 • Biały p. e. Samodzielnie.
III.Non – self Marking znaczenia
 • Solid Агути. (Solid Agouti)
 • Агути. (Agouti)
 • Архенте. (Argente)
 • Tan / Fox / Laax.
IV.Non – self Pattern umaszczenia
 • Tygrysie. (Tiger)
 • Rohan.
 • Himalaje. (The Himalayas)
 • Bicolor.
 • Szylkret z białym. (Tortoiseshell with white)
 • Holenderski.
 • Żółw. (Turtle)
 • LPG.
 • Japoński / Harlequin / Sroki.
 • Dalmatyńczyki. (Dalmatians)
V.Crested
 • Grzywacz. (Crested)
 • Ang. Grzywacz monokolory. (Eng. Crested monokolory)
 • Amerykański Крестед. (American Crested)
VI.Krótkowłose tekstura
 • H Teddy.
 • Rex.
 • Teddy.
 • Wyjście Abyssynian. (Output Abyssynian)
VII.Długowłose Proste
 • Коронет. (Coronet)
 • Owczarek szetlandzki. (Овчарек szetlandzki)
 • Peruwianka.
VIII.Długowłose Kręcone
 • Lunkarya.
 • Merino.
 • Тексель. (Texel)
 • Alpaki. (Alpaca)
IX.Bezwłose
 • Baldwin.
 • Chudy. (Skinny)
                                     

11.3. Hodowla. Wymagania dotyczące hodowli. (Requirements for breeding)

Kawa, dozwolone zwierzęta domowe stadnymi i niezwykle żywotnymi. W hodowli należy zapewnić wystarczająco dużo wolnego miejsca. W mieszkaniu może być duża klatka dla gryzoni, która nie powinna być mniejsza niż 60 cm x 80 cm x 50 cm inne źródła 140 cm x 50 cm x 27.5 cm, a także zapewnić zwierzęciu w jego wnętrze, salon, rozmiar około 25 cm × 15 cm × 15 cm, z otworem, w zależności od wielkości zwierzęcia. Pożądane jest, aby zapewnić dostęp do kawii podium, ale potrzebuje ochrony urządzeń, w szczególności urządzeń elektrycznych i przewodów, z zębów tych zwierząt. Potrzebny jest pojemnik na paszę i poidła. Świeża woda powinna być dostępna przez cały czas, i poidła, wyleczony, aby zapobiec zakażeniu. Dno klatki powinno być wysypane materiałem ściółkowym co umożliwiałoby powinny być wolne, aby wyciek moczu, jednak nie powinny być trociny z drewna sosnowego lub cedrowego, które olejek może podrażniać drogi oddechowe zwierząt i zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Podłoże należy wymieniać codziennie, lub według innych źródeł – 2 razy w tygodniu. Dno klatki powinno być w formie kraty z kratką, jak między różnymi poziomami mogą się klinować łapy, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zwierząt i doprowadzić do stanu zapalnego i ropniami palca, i dlatego. Kawa nie może skakać, tak że klatka powinna być na tyle wysoka, dobrym. 25 cm i nie powinny być chronione od góry. Temperatura powinna być w granicach 18.3–26.1°C,a według innego źródła, 17-24°C, Shannon M. Riggs zauważa, że kawa nie musi być w temperaturze powyżej 26°C, ponieważ są one podatne na przegrzanie.

Jednym z najważniejszych wymogów prawidłowej hodowli domowej kawii jest prawidłowe odżywianie. Karma nie może być stęchła i suszone i przechowywane i żywili się w przyziemnej stanie, w takiej diecie witaminy c, która jest ważnym składnikiem diety, ulega szybkiemu rozkładowi. Kawy również nie należy karmić karmą dla królików, bez odpowiedniej suplementacji tej witaminy.                                     

11.4. Hodowla. Typowe problemy zdrowotne w hodowli. (Typical health problems in breeding)

Zdrowy kawia domu ma genialny, niezmierzwione sztucznego futra. Aktywny, ma apetyt, reaguje na bodźce zewnętrzne i nie uchyla się od członków swojego stada. Zmierzwiona, Matt podniósł włosy mogą być objawem patologicznego stanu. Także: unikać kontaktu osowiałość, brak apetytu i reakcje na bodźce. Zwierzę wygląda lub zachowuje się w nietypowych, powinny być oddzielone od reszty grupy i obserwować. W przypadku innych objawów, należy natychmiast zwrócić się po poradę do weterynarza. Szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych, że kłamanie jest złe i żywionych zwierząt musi odbywać się bardzo rzadko. Z kawii może grozić:

 • salmonelloza jest wywoływana przez bakterie z rodzaju salmonelli, groźba choroby w ciągu kilku dni może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
 • bakterie pastereloza nazywają Pasterella – również grozi śmierć zwierzęcia w ciągu kilku dni po zakażeniu.
 • gruźlica, który rozwija się powoli. Zakażenie może być przenoszone przez żywność, na przykład, mleko od chorej krowy lub przez bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem lub zwierzęciem.
 • rodencjoza gruźlicą nazywa wyimaginowanych kijami rodencjozy Ja pseudotuberculosis, występujące w wodzie i glebie. Zakażenie następuje przez przewód pokarmowy. W postaci przewlekłej, może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w ciągu kilku tygodni, i w ostrej formie w ciągu kilku dni.
 • cięcie strzygący grzybicza przewlekłe choroby trudne do wyleczenia. W leczeniu tych chorób, może pomóc w poprawie warunków środowiska. Głębokie rany, zazwyczaj znajdują się wzdłuż kręgosłupa od kawii i wyłysiałe części włosów może być objawem zapalenia skóry, spowodowane przez ektopasożyty Trixicara caviae. Wypadanie włosów może być również spowodowane niedoborem kwasu askorbinowego witaminy C.

                                     

11.5. Hodowla. Choroby układu pokarmowego. (Diseases of the digestive system)

Kawa zwierzęta podatny na zakażenie сальмонеллой enteritidis i s. typhimurium, które mogą dać subtelne objawy kliniczne nie mogą powodować biegunkę, ale może powodować zapalenie jelit. Dla zagrożenia kawii może być: kij jelita grubego, laseczka piliforme, Tyzzera przyczyną choroby, иерсинии псевдотуберкулеза produkuje ropnie i jelitowe gatunków z rodzaju campylobacter. Zakażenie tymi bakteriami może doprowadzić do utraty masy ciała, biegunka, a nawet poronieniem ciąży. Zapalenie jelit kawii może również powodować szparkosz okrężnicy i pasożytów Эймери caviae, powodując kokcydiozę. W obu przypadkach objaw może być biegunka. Ważne jest leczenie chirurgiczne. Biegunka, krwiomocz, wybroczyny błony śluzowej, utrata masy ciała i brak apetytu, ale i rozchwianie zębów mogą być objawami niedoboru witaminy C.

Otyłość w kawii może prowadzić do pozbawienia wolności kału w odbytnicy. Choroba ta często występuje z mężczyznami. Chwilowo pomaga mechaniczną pomoc w przygotowaniu i stałej pomocy może doprowadzić do utraty masy ciała zwierzęcia.

                                     

11.6. Hodowla. Pazury. (Claws)

Palce domu kawii kompletowały szerokim pazury, które rosną bardzo szybko. Zwierzę żyjące w niewoli, nie ma szans na szybkie otarcia na ich powierzchni. Zbyt długie paznokcie mogą utrudniać poruszania się, a także spowodować obrażenia ciała. Trzeba je regularnie kontrolować, a w przypadku przerostu umowy. Pazur należy przyciąć tuż pod jego miękkie części. Stop powyżej tego miejsca powoduje zaburzenia ukrwienia tkanek, a w konsekwencji krwawienia.

                                     

11.7. Hodowla. Medycyna prewencyjna. (Preventive medicine)

Weterynarze apelują hodowców regularnych corocznych badań, dotyczących kontroli ustnej wraz z zębami, i morfologia krwi. Amerykańscy lekarze weterynarii używają szczepienia od kawii zwierząt przeciwko chorobom zakaźnym.

                                     

12.1. Kawia Domu kultury. Malarstwo. (Painting)

Prawdopodobnie najstarsze zdjęcie domowej kawii w datach sztuki europejskiej od malarstwa 1580 trzech dzieci z epoki Elżbietańskiej. Stojąc w środku dziewczyny trzymającej kawy i do domu. Autor obrazu nie jest znana, ale według stosowanej technice malarstwa, pochodził z angielskiej czy holenderskiej szkoły malarstwa. Obraz wystawiony w National portrait gallery w Londynie.

W kaplicy Kościoła Katolickiego Katedra w Cusco znajduje się XVII-wieczny obraz Marcos Zapata z obrazem Ostatniej Wieczerzy. Na stole stoi potrawa z prażonych kawia.

                                     

12.2. Kawia Domu kultury. Obrzędowość

Kawia w domu w Południowej Ameryki zwierzęta tucznym ukryte do celów kulinarnych, związanych z obrzędami i rodziną lub świeckiego uroczystości. Święto konsumpcji kawii zawiera ogromny ładunek emocjonalny i symbolizuje różne aspekty społecznej i życia kulturalnego. Tradycyjne spożywanie potraw kawii do domu kontynuowane w ekwadorskich imigrantów, którzy osiedlili się w USA. Zwierzęta następnie kupić w sklepach dla hobbystów.

                                     

12.3. Kawia Domu kultury. Literatura. (Literature)

W 1973 roku czeski pisarz Ludwik Вацулик opublikował w niezależnej działalności wydawniczej polityczna satyra na temat swawoli i rozpusty, wyrządzone społeczeństwa, która żyje w systemie). Historia pod tytułem "Morčata" świnek, został uznany przez krytyków Zachodniego i jest oceniany jako jeden z najwnikliwszych opublikować literatury, analizy życia społecznego w byłej Czechosłowacji. Satyra została przetłumaczona na wiele języków, a w 1976 roku otrzymał nagrodę George a Orwella, literackiej nagrody brytyjskiego wydawnictwa Penguin Books.

Użytkownicy również szukali:

co je świnka morska, co może jeść kawia domowa, czy świnka morska może być sama, jak rozmawiać z świnka morska, kawia domowa forum, kawia domowa rasy, kawia domowa rozmnażanie, klatka dla świnki morskiej, Kawia, kawia, domowa, morska, winka, Kawia domowa, moe, kawia domowa forum, jak rozmawia z winka morska, co moe je kawia domowa, co je winka morska, klatka dla winki morskiej, czy winka morska moe by sama, rozmnaanie, kawia domowa rozmnaanie, forum, rozmawia, klatka, winki, morskiej, sama, rasy, kawia domowa rasy, kawia domowa, krytycy kulinarni. kawia domowa,

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Co może jeść kawia domowa.

Świnka morska, czyli kawia domowa. Krótka historia Świnki Morskie. Kawia domowa to zwierze hodowlane powszechnie znane, jako świnka morska. To gatunek gryzonia należący do rodziny kawiowatych. Pochodzi z Ameryki.

Jak rozmawiać z świnka morska.

Kawia domowa Przychodnia Weterynaryjna Pro Animalium. ŚWINKA MORSKA KAWIA DOMOWA MAŁE SSAKI. Kawia domowa forum. To już koniec świnki morskiej. Teraz to kawia domowa ePoznan. Świnka morska, czyli według obecnie funkcjonującej terminologii kawia domowa, to zwierzę domowe, które jest bardzo popularne i chętnie.


Klatka dla świnki morskiej.

Świnka morska, kawia domowa Cavia porcellus D. Inaczej rzecz ma się z kawią domową, która jest zwierzęciem ewidentnie stadnym i dobrze się socjalizuje. Poza tym śpi jedynie sześć godzin w. Czy świnka morska może być sama. Kawia Domowa Zwierzęta. Alegia karma dental Kawia Domowa 300g bezzbożowa karma dla świnki morskiej GRYZONIE I KRÓLIKI \ POKARMY \ ŚWINKA MORSKA.

Kawia domowa rozmnażanie.

Kawia domowa – Przychodnia Weterynaryjna Eden – Opole. VITAPOL Smakers Expert dla Świnki morskiej Kawia domowa. Vitapol Smakers Expert dla kawii domowej to przepyszna karma w postaci wygodnego do. Świnka morska to już nie świnka! Teraz to kawia domowa Super. Gazeta Prawna to największy dziennik prawno gospodarczy.


Kawia domowa. Co musisz o niej wiedzieć, zanim ją kupisz? Poza.

Alegia Herbal Kawia Domowa 600g. Karma Alegia Herbal dla Kawii Domowej: Bez ziaren zbóż Wyłącznie naturalne składniki– bez sztucznych aromatów,. Świnka morska w domu: ile kosztuje, co je, jakie są rasy świnki. W Warszawie publikacji Polskie nazewnictwo ssaków świata rodzajowi Cavia nadano nazwę kawia, zaś niegdysiejszej śwince morskiej kawia domowa.


Kawia domowa w pigułce Przychodnia Weterynaryjna DONA Piła.

KARMEO PREMIUM KAWIA DOMOWA 1kg karma dla świnki morskiej pełnoporcjowa Vitapol ZVP 1302. W magazynie. 9.70 zł. Ilość: Dodaj do koszyka. Jak wyginęły hieny i świnki morskie. A także nasze orły Wyborcza. Kawia domowa tłumaczenie na angielski oraz definicja. Co znaczy i jak powiedzieć kawia domowa po angielsku? guinea pig, Cavia porcellus.

Szkielet kawia domowa świnka morska Cyfrowy.

Prawidłowy mocz kawii domowej ma odczyn alkaliczny. Pacjentką była kawia domowa o imieniu Fela, sterylizowana samica rasy us teddy. Kawia domowa – taką nazwę będzie nosić od dzisiaj świnka morska. Postanowiliśmy zmienić jej nazwę i zaproponowaliśmy kawię domową powiedział telewizji TVN prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i. Kawia domowa Gazeta Prawna wiadomości, podatki, prawo. Duży wybór produktów dla kawii domowej, czyli popularnej świnki morskiej. U nas znajdziesz karmy i przysmaki, a także podłoża, akcesoria oraz artykuły. Kawia Domowa Strona główna Facebook. Owocowe Ziółka dla Kawii Domowej 130g Alegia Pędy Topinamburu 80g Pokarm Kawia Domowa 900g Alegia Pokarm owocowy Świnka Morska 340g. Eko Deco Kawia domowa świnka morska ad1136 Ceny i opinie. KARMA HERBAL DLA KAWII DOMOWEJ Karma Herbal dla Kawii Domowych jest to pokarm Super Premium,którego wszystkie składniki pochodzą prosto z.

Świnki morskie, świnka morska, kawia domowa.

Natura kawii domowej: jak prawidłowo karmić takiego zwierzaka, dbać Enigmatycznie brzmiąca nazwa kawia domowa oznacza ni mniej ni. Beaphar Nature Kawia domowa 750 g Karma dla świnek morskich. Świnka morska to małe i przyjazne zwierzę. Strona zawiera informacje o hodowli świnek morskich: oswajaniu, żywieniu, pielęgnacji, chorobach i rasach.


Świnka morska zmieniła nazwę! Teraz to kawia Czwórka.

Tradycyjnie już wspiera nas Pani Magda Kremer Sochacka. Na początek porozmawiamy o potrzebach świnki morskiej, czyli kawii domowej. Kawia domowa – Nonsensopedia, polska encyklopedia humoru. Eko Deco Kawia domowa świnka morska ad1136 – sprawdź opinie i opis produktu. Zobacz inne Decoupage, najtańsze i najlepsze oferty. Kawia domowa karmienie i pielęgnacja gryzoni dobre ceny. Kawia domowa czyli świnka morska należy do rodziny gryzoni jednak w sprawie żywienia wymaga indywidualnego traktowania. Kiedy świnka zaczyna.

Świnka morska kawia domowa wszystko o małych zwierzętach w.

Kawia domowa CUY to specjalna odmiana, która pochodzi z Ameryki południowej. Ze względu na jej wielkość, potrzebuje większej klatki oraz wypuszczania z. Kawia domowa CUY Cavia porcellus Świnka morska. Kawia domowa Cavia porcellus. Celem dochowania się przychówku kawie domowe można utrzymywać parami chów monogamiczny lub. Nasze zwierzęta domowe – Kawia domowa, czyli świnka morska. Teraz zamiast świnek morskich w domach mamy kawie domowe. Skąd ta Postanowiliśmy, że świnka morska to od dzisiaj Kawia domowa.


Kawia domowa Tłumaczenie po angielsku Słownik polsko.

Dlaczego świnka morska została kawią domową i czy istnieją kwadratowe jajka? Nawiedzeni Czwórka. Kawia domowa pochodzi z Ameryki. Vitapol Expert Kawia Domowa 750G Małe zwierzęta Pokarmy. Marine boar, w dowodzie osobistym Kawia domowa – niewielki przedstawiciel gryzoni. Taki puchaty szczur bez ogona. Inaczej nazywana pimpą.


Kawia domowa Alegia.

Świnka morska Морская свинка. ŚWINKA MORSKA KAWIA DOMOWA MAŁE SSAKI. Świnka morska czy kawia domowa? Naturalnym środowiskiem występowania kawii domowych jest Ameryka Południowa. Tam zostały udomowione ok. 5000 lat. Vitapol Excellent Karma Kawia Domowa 500 g Kiwi Zoo. JKR DOMEK TIPI DLA ŚWINKI MORSKIEJ kawia domowa cavia. Dostępność Do wyczerpania zapasów Sprawdź odpowiedniki, opinie po wyczerpaniu. Kawia domowa zwierzę stadne czy samotnik? zwi. Kawia domowa. Słownik języka polskiego PWN. kawia domowa gryzoń futerkowy o dużej głowie z okrągłymi uszkami, hodowany jako zwierzę domowe.

Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →